کنار آمدن با خیانت
بازدید 109
0

چگونه با خیانت کنار بیاییم؟  [7 روش کاربردی و موثر]

خیانت یکی از چالش‌برانگیزترین اتفاقاتی است که افراد در زندگی زناشویی خود می‌توانند تجربه کنند. بسیاری از زوج‌ها در زمان مواجهه با این اتفاق، چاره‌ای جز جدایی و طلاق نمی‌بینند و ترجیح می‌دهند برای همیشه به رابطه‌شان پایان دهند. اما در این میان هستند زوج‌هایی که به‌خاطر فرزندان یا مسائل مالی و عاطفی به دنبال راهکارهایی برای کنار آمدن با خیانت همسرشان هستند.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید و می‌خواهید بدانید که چگونه با خیانت کنار بیایید و به دنبال راهی برای بازگشت به زندگی عادی در کنار همسرتان هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

در این مطلب به سوال با خیانت چه کنیم پاسخ می‌دهیم و به چند راهکار کاربردی برای کنار آمدن با خیانت اشاره می‌کنیم.

چگونه با خیانت کنار بیاییم

راه های کنار آمدن با خیانت

خیانت یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقات در زندگی است که می‌تواند زخمی عمیق بر قلب آدم بیندازد. احساسی از پوچی، خشم، غم و حقارت، تمام وجودتان را فرامی‌گیرد. شاید با خود فکر کنید که هرگز از این درد رها نخواهید شد، اما این‌طور نیست.

همان‌طور که بعد از هر طوفانی، خورشید دوباره طلوع می‌کند، شما نیز می‌توانید با انجام‌دادن اقدامات خاصی از این تاریکی عبور کرده و به آرامش برسید. قطعا این مسیر، آسان و کوتاه نخواهد بود، اما با صبر، تلاش و حمایت درست، می‌توانید دوباره طعم عشق و اعتماد را بچشید. در ادامه بیشتر درباره نحوه کنار آمدن با خیانت توضیح می‌دهیم.

1.      احساسات خود را بپذیرید

اولین قدم برای کنار آمدن با خیانت همسر یا شریک عاطفی، درک ماهیت خیانت و پذیرش احساسات است. به خودتان زمان بدهید تا با این اتفاق کنار بیایید و احساسات خود را پردازش کنید.

با درک ماهیت خیانت شما می‌توانید عواملی را که در بروز این اتفاق نقش داشته‌اند، شناسایی کنید. این موضوع به شما در تصمیم‌گیری در مورد آینده رابطه‌تان و عبور از بحران خیانت و التیام زخم‌های عاطفی ناشی از آن کمک می‌کند.

اشکالی ندارد اگر گریه می‌کنید، فریاد می‌زنید یا حتی در خلوت خود به فرد خاطی بدوبیراه می‌گویید. به خودتان بگویید که چه احساسی دارید. آیا عصبانی هستید؟ غمگین هستید؟ خجالت‌زده هستید؟

نوشتن می‌تواند به شما کمک کند تا افکار و احساسات خود را بهتر درک کنید. پس پیشنهاد می‌کنیم در یک دفترچه احساسات خود را درباره اتفاقی که رخ‌داده بنویسید و خودتان را خالی کنید.

2.      در مورد احساسات خود صحبت کنید

صحبت‌کردن در مورد آنچه اتفاق افتاده یکی از بهترین روش های کنار آمدن با خیانت است. انجام این کار بار سنگینی را از دوش شما بر می‌دارد و به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را به طور سالم تخلیه کنید.

 

اگر یک دوست صمیمی دارید که می‌توانید در مورد هر چیزی با او صبحت کنید یا به یکی از اعضای خانواده‌تان خیلی نزدیک هستید و می‌توانید احساسات خود را با او در میان بگذارید، قرار ملاقات بگذارید و در مورد احساسات خود صحبت کنید. حرف‌زدن به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را پردازش کنید، افکارتان را نظم ببخشید و از زوایای مختلف به موضوع نگاه کنید. توصیه می‌کنیم مکانی آرام و خصوصی پیدا کنید، مکانی که در آن احساس راحتی دارید و می‌توانید بدون نگرانی صحبت کنید. صداقت را فراموش نکنید و از پنهان‌کاری یا دروغ‌گفتن خودداری کنید.

روش های کنار آمدن با خیانت

17 نشانه رابطه خوب و سازگاری در رابطه را اینجا ساد بگیر! 

3.      از خودتان مراقبت کنید

درست در زمانی که بیشتر از هر زمان دیگری به مراقبت از خود نیاز دارید، به‌راحتی ممکن است آن را نادیده بگیرید. اما فراموش نکنید که جسم و روح شما در این شرایط به‌شدت آسیب‌پذیر هستند. در بحران خیانت، به دلیل ترشح هورمون‌های استرس، بدن شما به‌شدت تحت‌فشار قرار می‌گیرد. پس به‌اندازه کافی بخوابید، غذاهای سالم و مغذی بخورید، ورزش کنید و از انجام فعالیت‌هایی که از آنها لذت می‌برید خودداری نکنید.

به این نکته توجه داشته باشید که زمانی که از نظر جسمی و روحی در وضعیت مطلوبی قرار دارید، ذهنتان آرام‌تر و آماده‌تر شده و بهتر می‌تواند خیانت را بپذیرد. همچنین مراقبت از خود به شما کمک می‌کند تا از افکار منفی و وسواس‌گونه رها شوید و دیدگاه واقع‌بینانه‌تری به شرایط پیدا کنید. به‌علاوه این موضوع به تقویت عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس شما کمک می‌کند.

4.      از نوشتن برای بیان احساسات خود استفاده کنید

نوشتن در دفتر خاطرات یا نامه‌ای به خودتان یا فرد خاطی، می‌تواند راهی برای تخلیه احساسات و افکار شما باشد. نوشتن به شما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از خودتان و احساساتتان پیدا کنید و از زوایای مختلف به موضوع نگاه کنید.

همین حالا یک دفترچه بردارید و هر چه در دلتان هست را در آن بنویسید. نوشتن به شما کمک می‌کند که درباره حرف‌‎هایی که نمی‌توانید به زبان بیاورید صحبت کنید و با این کار خودتان را خالی کنید.

5.      صبور باشید

زخم خیانت عمیق است و التیامش ممکن به ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد. درست است که احساس خشم، انزجار و کینه نسبت به‌طرف مقابل، غرق‌شدن در غم و اندوه و فشار اطرافیان برای تصمیم‌گیری سریع یا ترک رابطه صبرکردن را دشوار می‌کند. اما به‌خاطر داشته باشید که صبرکردن به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری‌های عجولانه نداشته باشید و تصمیم درستی برای آینده زندگی‌تان بگیرید. همچنین به شما فرصتی می‌دهد تا در برابر چالش‌های زندگی قوی‌تر باشید.

به یاد داشته باشید که صبر در برابر خیانت، به معنای نادیده‌گرفتن یا فراموش‌کردن آن نیست. صبر به معنای التیام زخم‌ها، یادگیری از تجربیات و حرکت به‌سوی آینده‌ای روشن‌تر است. پس عجله نکنید و به خودتان سخت نگیرید. مطمئن باشید که قدم‌به‌قدم و روزبه‌روز بهتر می‌شوید. روزی می‌رسد که به حال امروزتان می‌خندید.

6.      در صورت نیاز کمک حرفه‌ای دریافت کنید

اگر برای کنار آمدن با خیانت شوهر مشکل دارید، بازسازی اعتماد بعد از خیانت برایتان بسیار دشوار است و برای اعتماد دوباره به همسرتان مشکل دارید و یا به طلاق و جدایی فکر می‌کنید صحبت با یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را درک کرده و راه‌های سالمی برای مقابله با آنها پیدا کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید آیا می‌خواهید رابطه را ادامه دهید یا نه و در صورت تمایل به ادامه، چگونه اعتماد را بازسازی کنید.

علاوه بر این موارد، خیانت می‌تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود. اگر این علائم را تجربه می‌کنید، مهم است که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

فراموش نکنید که شما تنها نیستید. خیانت تجربه رایجی است و افراد زیادی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا از آن عبور کنید. با کمک حرفه‌ای، می‌توانید از این تجربه التیام یافته و به سمت آینده‌ای سالم‌تر حرکت کنید.

روش کنار آمدن با خیانت

7.      اگر می‌توانید ببخشید

بخشش خیانت تصمیمی پیچیده و شخصی است که به زمان، تلاش و تأمل بسیار نیاز دارد. هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و بهترین تصمیم برای یک نفر ممکن است برای نفر دیگر مناسب نباشد.

اما قبل از بخشش خیانت لازم است مواردی مانند شدت خیانت، میزان پشیمانی و مسئولیت‌پذیری شریک زندگی شما و میزان تمایل به بخشش را در نظر بگیرید.

اگر تصمیم به بخشش شریک زندگی خود گرفته‌اید، مراحل زیادی وجود دارد که می‌توانید برای شروع فرآیند بخشش انجام دهید:

 • به خود زمان بدهید: فراموش‌کردن و کنارآمدن با خیانت زمان می‌برد. پس عجله نکنید و تا زمانی که این موضوع را به طور کامل نپذیرفته‌اید برای بخشش تصمیم‌گیری نکنید.
 • با شریک زندگی خود صحبت کنید: هنگامی که برای صحبت آماده شدید، با شریک زندگی خود در مورد آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید. به او بگویید که چه احساسی دارید و برای شروع به چه چیزی نیاز دارید.
 • محدودیت‌ها را مشخص کنید: به شریک زندگی خود بگویید که چه رفتارهایی را دیگر تحمل نخواهید کرد.
 • کمک حرفه‌ای بگیرید: کمک‌گرفتن از یک مشاور می‌تواند به شما و شریک زندگی شما کمک کند تا احساسات خود را درک کنید، مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشید و برنامه‌ای برای بازسازی اعتماد ایجاد کنید.

فراموش نکنید، بخشش انتخابی است و شما هیچ تعهدی ندارید که شریک زندگی خود را ببخشید.

برای ادامه زندگی مشترک با همسری که خیانت کرده، باید چه کنیم؟

اگر همسرتان به شما خیانت کرده است، انجام‌دادن کارهایی مثل هک‌کردن گوشی، سرک‌کشیدن در کارها یا بحث و جدل بیشتر او را تحت‌فشار قرار داده و او بیشتر در رابطه‌اش مانده و به خیانت ادامه می‌دهد. دراین‌رابطه بهتر است از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

 • فرزندان را دخالت ندهید: نیازی نیست فرزندانتان را از جزئیات اتفاقی که افتاده است مطلع کنید. این کار بیشتر باعث خشمگین شدن آنها شده و اضطراب آنها را بیشتر می‌کند.
 • خیانت را با خیانت پاسخ ندهید: بزرگترین اشتباه این است که خیانت را با خیانت پاسخ دهید. مطمئن باشید که درصورت انجام این کار به زودی پشیمان می‌شوید.
 • از تعقیب کردن همسرتان خودداری کنید: تعقیب کردن همسر بیشتر از هر چیزی به روحتان آسیب وارد می‌کند. ضمن اینکه همسرتان پافشاری بیشتری در رابطه داشته و به خیانت کردن ادامه می‌دهد.
 • خوددرمانی نکنید: اگر پس از مواجهه با خیانت سلامت روانتان بهم ریخت، خوددرمانی نکنید و از یک روانشنانس کمک بگیرید.کمک‌گرفتن از یک مشاور یا صحبت‌کردن با یک فرد مورداعتماد در این زمینه می‌توانید بسیار عالی باشد.

کلام آخر

رویایی با خیانت و کنار آمدن با آن اصلا کار ساده‌ای نیست. این که بتوانید خیانت را بپذیرید، همسرتان را ببخشید و با این موضوع کنار بیایید کار سختی است و ممکن است به تنهایی از پس آن برنیایید و به کمک مشاور نیاز داشته باشید. در این مقاله چگونگی کنار آمدن با خیانت را بررسی کردیم، امیدواریم این روش‌ها به شما کمک کند تا با این موضوع کنار بیایید و به آرامش خاطر برسید.

آیا شما هم تجربه خیانت را در زندگی زناشویی داشته‌اید؟ به نظرتان بهترین روش برای کنار آمدن با خیانت چیست؟ آیا از مشاوره کمک گرفته‌اید؟ اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید حتما از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آیا ادامه زندگی مشترک با همسر خیانت‌کار درست است؟

تصمیم‌گیری درباره ادامه‌دادن یا ندادن زندگی مشترک بعد از خیانت به هر دو شما بستگی دارد. اینکه آیا می‌توانید پس از ترک زندگی از پس هزینه‌های روانی و مالی بعد از طلاق برآیید. یا اگر به زندگی ادامه دهید از پس افسردگی و مشکلات روانی سکوت و تحمل بر می‌آیید یا خیر. با کمک مشاور می‌توانید ریشه مشکلات را پیدا کنید و ببینید آیا زندگی‌تان ارزش تلاش برای نجات را دارد یا خیر.

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

برخی از افراد در همان ابتدا، طلاق و جدایی را تنها راه‌حل می‌دانند؛ بنابراین انتخاب اینکه بعد از خیانت چه کاری انجام دهید به شما و همسرتان وابسته است. اگر به دنبال نجات زندگی مشترک خود هستید، می‌توانید از راهکاری مانند گفتگو و برقراری ارتباط، زمان دادن به خود، کمک‌گرفتن از مشاوره و غیره استفاده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات پارس‌مگ

 • سفر و گردشگری
 • فیلم و سریال
 • سلامت و زیبایی
 • بازی و سرگرمی
بهترین جاهای دیدنی شمال ایران

بهترین جاذبه ‌های گردشگری در شمال کشور کجاست؟

2 روز پیش
جاذبه های گردشگری استان هرمز

بهترین مکان های دیدنی جزیره هرمز کجاست؟

5 روز پیش
مقاصد دونفره برای سفر

پرطرفدارترین مقصدهای خارجی  سفرهای دو نفره کجاست؟

1 ماه پیش
انواع ویزا ژاپن

معرفی انواع ویزای ژاپن برای ورود به این کشور

2 ماه پیش
شاخص مزایا و معایب زندگی در ژاپن

مزایا و معایب زندگی در ژاپن چیست؟

3 ماه پیش
بهترین-فیلم-های- 2024

بهترین فیلم های 2024 [10 فیلمی که نباید از دست بدهید]

1 ماه پیش
سریال افعی تهران

داستان سریال افعی تهران + بازیگران

1 ماه پیش
10 فیلم برتر که باید قبل از مرگ دید

لیستی از 10 بهترین فیلم‌های دنیا که قبل از مرگ باید دید!

2 ماه پیش
روتین پوستی کره‌ای

روتین پوستی کره ای برای داشتن پوستی سالم و شفاف چیست؟

6 روز پیش
علائم و درمان تنبلی تخمدان در خانم ها

تنبلی تخمدان و راه های درمان آن چیست؟

1 هفته پیش
مکمل های ریزش مو اقایان و خانم ها

بهترین مکمل ریزش مو برای اقایان و خانم ها

1 هفته پیش
لایف استایل lifestyle

چگونه لایف استایل خوبی داشته باشیم؟

2 هفته پیش
ماسک ماست و زردچوبه

ماسک ماست و زردچوبه بهترین روش برای درمان اسکار و جوش

2 ماه پیش

لیست 20 بازی رایگان در سال 2024

2 ماه پیش
بازی های 2024

مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۴

2 ماه پیش
بهتیرن انیمیشن های تاریخ

لیست بهترین انیمیشن های تاریخ [ رتبه بندی بهترین انیمیشن های دنیا ]

2 ماه پیش