میل به شکلات در پریودی
بازدید 91
0

علت میل به شیرینی در پریودی چیست؟

حتما برایتان سوال است که چرا قبل از پریودی هوس خوراکی‌های شیرین می‌کنید؟ چرا در پریود هوس شکلات دارید یا دلتان می‌خواهد شکر و خوردنی‌های قندی بخورید. ویار به شیرینی‌جات قبل از پریودی موضوعی کاملا طبیعی است و از نظر علمی دلایل گوناگونی برای این موضوع وجود دارد. اگر شما هم در زمان پریودی میل به شیرینی دارید و دلتان می‌خواهد شکلات، خوراکی و غذاهای شیرین بخورید اما نمی‌دانید علت تمایل به شیرینی در پریودی چیست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا میل به شیرینی قبل از پریود در خانم ها بیشتر می‌شود؟

بسیاری از خانم قبل از شروع دوره پریودی ویار خوردن شیرینی‌ می‌کنند. میل به شیرینی قبل از پریود در خانم‌ها می‌تواند دلایل گوناگونی مانند نوسانات هورمونی، تغییرات سروتونین، کاهش قند خون و غیره باشد. البته هنوز علت دقیق این هوس‌ها به‌ طور کامل شناخته نشده است.

1.      به هم ریختگی استروژن و پروژسترون

معمولا اصلی‌ترین دلیل میل به شیرینی قبل از پریود به‌هم‌ریختگی هورمون‌ها است. تغییرات هورمونی که در طول چرخه قاعدگی رخ می‌دهد، می‌تواند نقش مهمی در افزایش میل به خوردن شیرینی در دوران پریودی داشته باشد. نتایج یک آزمایش در سال 2016 بر روی زنان قبل از پریودی نشان داد که پیش از شروع دوران پریودی سطح هورمون استروژن و پروژسترون تغییر می‌کند سطح استروژن در طول نیمه اول چرخه قاعدگی افزایش می‌یابد و سپس در نیمه دوم کاهش می‌یابد. این تغییرات می‌تواند بر اشتها و هوس‌های غذایی تأثیر بگذارد. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که افزایش سطح استروژن می‌تواند میل به خوردن غذاهای شیرین را افزایش دهد.

2.      افزایش سروتونین

اما تغییر استروژن و پروژسترون تنها علت میل به شیرینی قبل از پریودی نیست. ممکن است علت خوردن شیرینی‌جات در این دوران این باشد که شما به دنبال راهی برای مقابله با احساسات دوره پیش از قاعدگی هستید. در واقع زمانی که خوراکی‌های شیرین می‌خورید بدن شما سروتونین ترشح می‌کند. سروتونین ماده‌ای شیمیایی است که حس شادی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین خوردن این نوع غذاها ممکن است به عنوان راهی برای کاهش احساسات منفی دوره پیش از قاعدگی باشد.

میل به شکلات در پریودی

3.      اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی PMDD

میل شدید به خوردن شیرینی قبل از پریود ممکن است به علت اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) باشد. این اختلال نوع شدیدتری از سندرم پیش‌قاعدگی است و به‌عنوان یک اختلال روان‌تنی مشابه با افسردگی تک‌قطبی شناخته می‌شود.

 بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که پریودهای نامنظم دارند (حدود 14 درصد از زنان) ممکن است بیشتر مستعد خوردن شیرینی‌جات قبل از پریودی باشند؛ بنابراین ویارهای شدید به شیرینی پیش از قاعدگی می‌تواند نشانه ای از اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) باشد، به‌خصوص در زنانی که پریودهای نامنظم دارند.

4.      کاهش قند خون

یکی از دیگر دلایلی که باعث می‌شود خانم‌ها در دوران قبل پریودی تمایل شدیدی به خوردن شیرینی داشته باشند، کاهش قند خون است. پیش از دوران پریودی پروژسترون تغییر می‌‎کند و حساسیت بدن به انسولین را کاهش دهد، هورمونی که قند خون را تنظیم می‌کند. این موضوع منجر به افت قند خون شده و می‌تواند علائمی مانند خستگی و هوس خوردن غذاهای شیرین را ایجاد کند.

5.      کمبود برخی از ویتامین‌ها

نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که میل به خوردن شیرینی قبل از پریودی می‌تواند به‌خاطر کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی زیر در بدن باشد.

  • آهن: کمبود آهن باعث ضعف و خستگی در بدن می‌شود و این می‌توانند میل به خوردن غذاهای شیرین را بیشتر کند.
  • منیزیم: منیزیم نقش مهمی در تنظیم قند خون دارد. کمبود منیزیم می‌تواند منجر به افت قند خون شود و هوس خوردن غذاهای شیرین را بیشتر کند. برای افزایش میزان منیزیم می‌توانید سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.
  • ویتامین B6: کمبود ویتامین B6 باعث کاهش سطح سروتونین و افزایش هوس خوردن غذاهای شیرین می‌شود.

6. افزایش استرس

پیش از پریودی نوسانات هورمونی استرس را افزایش داده و این موضوع هوس خوردن غذاهای شیرین را افزایش می‌دهد. سروتونین هورمونی است که به تنظیم خلق‌وخو و احساس آرامش کمک می‌کند. در دوران قاعدگی، سطح سروتونین در بدن کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند باعث افزایش سطح استرس و به‌ دنبال آن افزایش میل به خوردن شیرینی می‌شود.

علاوه بر این، کورتیزول هورمون استرس است. در دوران قاعدگی، سطح کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند علائم PMS مانند اضطراب را بیشتر کند و تمایل به خوردن شیرینی‌جات را افزایش دهد.

چه چیزی میل به شیرینی را در پریودی کم می‌کند؟

میل به شیرینی در پریودی

درست است که هوس شیرینی در قبل از پریودی به دلیل تغییرات هورمونی امری طبیعی است، اما راهکارهایی وجود داره که از طریق آن می‌توانید میل به خوردن شیرینی در این دوران را کاهش دهید. اگر می‌خواهید هوس خوردن شیرینی قبل از پریودی را کنترل کنید و نمی‌خواهید بیش از اندازه شیرینی بخورید کارهای زیر را انجام دهید:

وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های منظم بخورید: با افزایش تعداد وعده‌های غذایی کمک می‌کنید تا قند خونتان ثابت باقی بماند و هوستان به خوردن شیرینی‌جات کاهش یابد.

غذاهای سالم انتخاب کنید: به‌جای خوردن شیرینی و شکلات، به سراغ میوه، غلات و مغزها بروید. با این کار علاوه بر اینکه قند خونتان تنظیم می‌شود، احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت.

فیبر بخورید: خوردن خوراکی‌های حاوی فیبر به شما کمک می‌کند تا احساس سیری کنید و قند خونتان را نیز تنظیم کنید. مغزها، حبوبات، غلات، سبزیجاتی مثل کلم، بروکلی، اسفناج، گوجه‌فرنگی و میوه‌هایی مانند گلابی، موز، سیب، توت‌فرنگی منابع غنی فیبر هستند.

آب فراوان بنوشید: خوردن آب زیاد قبل از پریودی فواید بسیاری داشته و می‌تواند ضمن کاهش تمایل به خوردن شیرینی‌جات باعث کاهش علائم PMS، کاهش گرفتگی عضلات، کاهش خستگی، بهبود خلق‌وخو و جلوگیری از یبوست شود.

شکر و غذاهای فرآوری‌شده را محدود کنید: محدودکردن این خوراکی‌ها نوسانات قند خون را کاهش داده و تمایل به خورد شیرینی‌جات را کاهش می‌دهد.

ورزش کنید: ورزش می‌تواند به تعادل هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون که تاثیر مستقیمی بر هوس غذاهای شیرین دارند، کمک کند.

خواب کافی داشته باشید: داشتن خواب کافی تاثیر مستقیمی بر تنظیم هورمون‌ها می‌گذرد و از این طریق میل به خوردن شیرینی را کاهش می‌دهد.

استرس را کنترل کنید: استرس می‌تواند علائم PMS را بیشتر و بدتر کند و هوس خوردن غذاها و مواد خوراکی شیرین را افزایش دهد؛ بنابراین با کاهش استرس می‌توانید تمایل به خوردن شیرینی را کاهش دهید.

از مکمل‌های غذایی استفاده کنید: اگر کمبود ویتامین و مواد مغذی باعث شده تا میل بیشتری به خوردن شیرینی‌جات قبل از پریودی داشته باشید حتما پیش از شروع پریودی مکمل‌هایی مانند منیزیم، آهن، ویتامین B6 مصرف کنید و از این طریق هوس خوردن شیرینی را کمتر کنید.

آیا خوردن شکلات به رفع مشکل گرفتگی عضلات در پریودی کمک می‌کند؟

دلیل میل به شیرینی در پریودی

شاید شنیده باشید که شکلات می‌تواند به رفع گرفتگی‌های عضلات قاعدگی کمک کند و این موضوع گاهی اوقات به‌عنوان یک دلیل و توجیه برای آن که در پریودی هوس شکلات داریم شناخته می‌شود، اما آیا واقعا شکلات به رفع گرفتگی عضلات قاعدگی کمک می‌کند؟

به نظر می‌رسد که فقط شکلات تلخ است که به دلیل وجود مواد مغذی نظیر مس، کلسیم و منیزیم می‌تواند بر درد پریود تأثیر بگذارد. مس و کلسیم موجود در شکلات تلخ با اندورفین و سروتونین که به عنوان هورمون‌های حس خوب شناخته می‌شوند به عنوان تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد عمل می‌کنند. منیزیم نیز می‌تواند به طور مستقیم به شل‌شدن عضلات و کاهش گرفتگی عضلات کمک کند.

بهتر است بدانید که شکلات شیری حاوی قند بیشتری است و ممکن است علائم منفی مانند افت قند خون یا نفخ را افزایش دهد.

سخن آخر

هوس خوردن شیرینی پیش از پریودی امری طبیعی است و دلایل گوناگونی دارد. تغییرات هورمونی، افت قند خون، استرس و کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند در این هوس نقش داشته باشند. یادتان باشد که پریودی بخشی طبیعی از زندگی است و هیچ اشکالی ندارد که هوس چیزهای شیرین بکنید. فقط سعی کنید انتخاب‌های سالم داشته باشید و زیاد به خودتان سخت نگیرید.

چرا در دوران قاعدگی هوس شیرینی می‌کنیم؟

دلایل مختلفی برای هوس شیرینی در دوران قاعدگی وجود دارد، از جمله: تغییرات هورمونی، کاهش قندخون، کمبود مواد مغذی، عوامل عاطفی و غیره

چه غذاهای شیرینی برای خوردن در دوران پریودی مناسب هستند؟

اگر در دوران قاعدگی هوس شیرینی می‌کنید، بهتر است به جای غذاهای فرآوری‌شده و ناسالم، گزینه‌های سالم‌تر را انتخاب کنید. برخی از انتخاب‌های خوب عبارتند از: میوه‌ها، غلات کامل و غیره
چگونه می‌توانم میل به شیرینی در دوران پریودی را کنترل کنم؟
وعده‌های غذایی و میان وعده‌های منظم بخورید، غذاهای سالم انتخاب کنید، خواب کافی داشته باشید، آب زیادی بنوشید، شکر و غذاهای فرآوری‌شده را محدود کنید، ورزش کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات پارس‌مگ

  • سفر و گردشگری
  • فیلم و سریال
  • سلامت و زیبایی
  • بازی و سرگرمی
مقاصد دونفره برای سفر

پرطرفدارترین مقصدهای خارجی  سفرهای دو نفره کجاست؟

4 روز پیش
انواع ویزا ژاپن

معرفی انواع ویزای ژاپن برای ورود به این کشور

1 ماه پیش
شاخص مزایا و معایب زندگی در ژاپن

مزایا و معایب زندگی در ژاپن چیست؟

2 ماه پیش
کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کاملترین لیست کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان در سال 2024

2 ماه پیش
بهترین-فیلم-های- 2024

بهترین فیلم های 2024 [10 فیلمی که نباید از دست بدهید]

1 هفته پیش
سریال افعی تهران

داستان سریال افعی تهران + بازیگران

2 هفته پیش
10 فیلم برتر که باید قبل از مرگ دید

لیستی از 10 بهترین فیلم‌های دنیا که قبل از مرگ باید دید!

1 ماه پیش
ماسک ماست و زردچوبه

ماسک ماست و زردچوبه بهترین روش برای درمان اسکار و جوش

3 هفته پیش
درمان خشکی پوست-

9 روش کابردی برای درمان خشکی پوست

3 هفته پیش
مکمل تقویت رشد مو

معرفی بهترین مکمل های تقویت ریزش مو بدون تجویز پزشک

1 ماه پیش

لیست 20 بازی رایگان در سال 2024

3 هفته پیش
بازی های 2024

مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۴

4 هفته پیش
بهتیرن انیمیشن های تاریخ

لیست بهترین انیمیشن های تاریخ [ رتبه بندی بهترین انیمیشن های دنیا ]

1 ماه پیش